Najlepsze rośliny do biura

Badania dowodzą, że dobrze wybrane kwiaty do biura (https://roslinydlabiura.pl/uslugi/kwiaty-do-biura/) pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników. Redukują stres, poprawiają koncentrację i pomagają stworzyć dobrą atmosferę. Dotyczy to szczególnie tych osób, które większość dnia spędzają w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki temu pracownicy mogą mieć namiastkę kontaktu z naturą.

Dobór roślin do biura

Wybierając żywe kwiaty do biura należy kierować się ich wymaganiami i sposobem pielęgnacji. W tym przypadku najlepiej postawić na łatwe w uprawie i popularne gatunki. Do takich zaliczyć można filodendrony, grubosze, fikusy oraz bluszcz. To rośliny, które przy minimalnej pielęgnacji mogą stać na parapetach przez wiele lat. Do miejsc mocno nasłonecznionych sprawdzą się sansewierie, nadające odrobiny egzotyki palmy oraz… kaktusy. Szczególnie że te ostatnie mogą wybaczyć dłuższy okres bez podlewania. W miejscach z ograniczoną ilością światła najlepiej będą rosły proste w uprawie zamiokulkas zamiolistny, wężownica gwinejska oraz kolorowa trzykrotka pasiasta. Oprócz tego dobrym wyborem do pomieszczeń biurowych będzie anturium, skrzydłokwiat oraz kalanchoe. To rośliny, które właściwie pielęgnowane, mogą odwdzięczyć się kolorowymi, długo kwitnącymi kwiatami.

Zielone ściany z roślin

Dobrym pomysłem w większych biurach są ogrody wertykalne. To kilkupoziomowe konstrukcje składające się z różnych gatunków i montowane przy ścianach. Dzięki nim można stworzyć prawdziwą strefę relaksu i na chwilę przenieść się na łono natury. Ale ściany zielone pełnią również funkcję dekoracyjną. Umiejscowione obok recepcji mogą zdecydować o pozytywnym pierwszych wrażeniu wśród osób z zewnątrz. Decydując się na stworzenie zielonych ścian w biurze, warto wybrać gatunki długowieczne, które nie mają szczególnych wymagań. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w kompozycji roślin zwisających lub pnących. Dzięki temu dużo łatwiej uzyskać efekt jednolitej, zielonej ściany. Co ważne, ogrody wertykalne można w każdej chwili zmienić. Dotyczy to zarówno całej kompozycji, która może być sezonowa, jak i pojedynczych sztuk, które ze względu na nieco słabszy wygląd lepiej wymienić.

Mech w biurze

Jeszcze innym dobrym rozwiązaniem do biur są ściany z mchu. To przyklejone do powierzchni specjalne panele z mchem dekoracyjnym. Jak powstają? Ręcznie zebrany mech jest poddawany obróbce, dzięki czemu zachowuje swój naturalny kolor i strukturę. W kolejnym kroku jest mocowany do płyt, które następnie można umieścić na ścianie. Do wyboru są zarówno figury geometryczne, jak i bardziej dekoracyjne formy. Najbardziej popularne porosty to niezwykle przyjemny w dotyku mech Chrobotek oraz różne odmiany mchu leśnego. Ale mech w biurze to dobre rozwiązanie również ze względu na niewielkie wymagania. Aby pełnił dekoracyjną rolę, wystarczy utrzymać wilgotność w pomieszczeniu na poziomie około 40%. Mech nie wymaga natomiast nasłonecznienia, podlewania czy innych zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkowo ściany z mchu doskonale wygłuszają pomieszczenia i są hipoalergiczne.