O rekuperacji słów kilka

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonych gazów wylotowych pochodzących z budynku, ze spalin czy z instalacji przemysłowych. Specjalne urządzenie zwane rekuperatorem kontroluje wprowadzane i wyprowadzane powietrze. Ciepłe powietrze, w którym znajdują się zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla, jest ponownie przetwarzane, a co za tym idzie, daje ono możliwość ponownego ogrzania pomieszczeń. Ważnym elementem rekuperacji jest to, że świetnie funkcjonuje ona przy szczelnym i energooszczędnym budynku. Rekuperator nie naciąga do pomieszczeń zimnego powietrza zaciąganego z zewnątrz, jak przy tradycyjnych wentylacjach grawitacyjnych, a co za tym idzie – nie trzeba bardziej nagrzewać budynku.

Jak zbudowany jest rekuperator?

Rekuperator zbudowany jest z:

– obudowy (izoluje termicznie i akustycznie, aby ograniczyć straty energii i obniżyć poziom hałasu),

– wymiennika ciepła (odzyskuje energię cieplną),

– filtrów (oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń),

– wentylatorów (wprawiają powietrze w ruch, kiedy ciąg grawitacyjny jest zbyt słaby),

– sterownika (reguluje pracę wentylatorów oraz ilość i temperaturę powietrza),

Dodatkowo w skład mogą wchodzić urządzenia dodatkowe, które poprawiają pracę rekuperatora.

Zalety rekuperacji

– wymienia zużyte powietrze na świeże,

– oczyszcza i filtruje powietrze w pomieszczeniach,

– oszczędza koszty eksploatacji,

– niskie koszty zużycia energii elektrycznej,

– działa niezależnie od warunków pogodowych,

– można regulować intensywność działania,

– rozwiązanie ekologiczne nastawione na odzyskiwanie energii.

Wady rekuperacji

– nie grzeje, tzn. nie może zastąpić systemu grzewczego,

– nie chłodzi równie silnie, jak klimatyzacja, ale obniża temperaturę nawiewaną w ciepłych miesiącach roku,

– regularne przeglądy i wymiany filtrów.

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

Montaż rekuperacji wyniesie od około 14 tys. do 35 tys. i będzie zależny od powierzchni domu i modelu rekuperatora. Trzeba przy tym pamiętać, że jest możliwość kupna jeszcze tańszych modeli urządzenia, ale będzie wiązało się to z niską jakością i trwałością. Dodatkowo, jeśli zdecydowaliśmy się na zamontowanie rekuperatora dopiero po budowie i wykończeniu domu, to koszty wzrosną nawet do 3500 złotych. Można także próbować samemu zamontować rekuperację, ale może być to bardzo ryzykowny sposób zaoszczędzenia pieniędzy. Trzeba pamiętać, że nie tylko montaż rekuperacji jest ważny, ale też jej wyregulowanie. Cały koszt tej inwestycji może nie być zbyt niski, ale z pewnością zwróci się ich użytkownikom w krótkim czasie.

Gdzie znaleźć firmę, która zamontuje rekuperator?

Firmę, która zajmuje się montażem rekuperacji znajdziesz z pewnością w większych miejscowościach, a „rekuperacja Wrocław”, „rekuperacja Poznań” czy „rekuperacja Warszawa” i wiele innych miast, to popularne frazy w wyszukiwarkach internetowych. Jest to popularna metoda odzyskiwania energii, więc z pewnością nie będzie problemu ze znalezieniem firmy, specjalizującej się w montażu rekuperacji. Przy wyborze firmy należy zaś pamiętać o oferowanej jakości i solidności wykonania, a dodatkowo warto wybrać dobrej i wysokiej jakości rekuperator, który posłuży nam na wiele lat.